Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
Nem én szültelek, de nekem születtél PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 22. péntek, 12:51

Csütörtök este is a Befogadó Kávéház adott otthont a Nikodémusok órája előadásának, ahol a nevelőszülői elhivatottság és a valahová tartozás érzése volt a fő téma. Az előadáson Csipák Péterné Irénke, nevelőszülő és a Fészek Egyesület elnöke, valamint Lotchman Lászlóné, nevelőszülői tanácsadó beszéltek tapasztalataikról és pályájuk nehézségeiről.

Az előadás kezdetén Lotchman Lászlóné kérdéseket tett fel vendégének a nevelőszülősséggel kapcsolatban. A gyermekekkel már harminc éve foglalkozó nevelőszülő elmondta, hogy érzése szerint még nem fáradt el, sőt büszkén tekint vissza, mert több mint tizenöt gyermeket nevelt, akik közül sokaknak már saját csemetéje is van. Kihangsúlyozta, hogy a nevelőcsalád minden tagjának együtt kell működnie, mert a nevelt gyermeknek más szükségletei vannak, mint a sajátnak. Ezt egy hasonlattal éreztette: „Ahhoz hasonlíthatnám, hogy van jogosítványom, mégis ha kamionba ülnék, biztos balesetet okoznék.” Arra a kérdésre, hogy ki lehet nevelőszülő magát a jogszabályt idézte, néhány saját megjegyzéssel: „Minden huszonnegyedik életévét betöltött, büntetlen előéletű magyar állampolgár, aki rendelkezik a megfelelő feltételekkel. Például gondozott gyermeknek biztosítani kell hat négyzetméter saját »területet«. A nevelőszülő egyszerre a sajátjai mellett összesen 4 gyermeket nevelhet.”

A kérdések után személyes élményeikből merítve meséltek élettörténeteket, gyermeksorsokat. Sok öröm van egy gyermek nevelésében. Csipák Péterné azonban saját tapasztalataiból kiindulva tudja, hogy a helyzetet sokban javítja, ha testvérpárok együtt nevelkednek. Ha együtt nevelkedhetnek, komoly kapcsolat alakulhat ki közöttük, ami nagyon jó alaptőke. Lotchman Lászlóné átvéve a szót a nevelőszülői tanácsadó munkájából merített történeteket. Egyszer egy kollégiumba ment meglátogatni egy volt neveltet és vele ment egy olyan gyermek, akinek folyamatban volt az ügye. A volt nevelt pedig így szólt a kisebbhez: „Jól fogd meg azt a kezet, mert csak ez segíthet neked.”

Aki nevelőszülő szeretne lenni, annak egy huszonnyolc órás képzésben kell részt vennie. Miután befogadott valakit a család az első években félévenként, majd három évenként van ellenőrzés, amely során a gyermek pszichés állapotát és a szülők fáradtságát vizsgálják. Míg korábban a probléma felismerését követően rögtön nevelőszülőkhöz került egy gyermek, ma a hálózat előbb megpróbál a problémás családnak segítséget nyújtani, s csak a legindokoltabb esetben elvenni a gyermeket szüleitől. Napjainkban a nevelőszülők feladata, hogy „meggyógyítsák” a gyermeket, s a „gyógyulást” követően egy új családnál nőjön föl. Ami érzelmileg nehéz, hisz szeretetből segítenek a gyermeknek. A szakemberek szerint érzelmek nélkül, távolságot tartva nem működhet a „gyógyítás”, mert a gyermek nem fogja magát biztonságban érezni.

Kiemelték, hogy sokkal jobb, ha a gyermek tudja, hogy örökbefogadott, mert mindig megérzi azt, ha valami nincs rendjén. Sok nevelőszülő nem akarja ezt sem megérteni, sem megtenni. De mi történik akkor, ha a gyermek megkérdezi, hogy milyen volt pocaklakó korában, tud-e a szülő egy életen át hazudni gyermekének?

Zárásként Csipák Péterné egy hasonlatot mondott: „Számomra ez olyan, mintha elültetnék egy palántát, ami ha jól dolgoztunk szárba szökken.”

Géczi Dominika

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 10 évvel, 10 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow