Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
EQ PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 21. csütörtök, 21:06

A különböző élethelyzetekre való jó reagálásra nincsenek receptek, de akik a Csillagponton jobban megismerték mit jelent az érzelmi intelligencia, biztosan közelebb kerültek a mindennapokban is a működőképes megoldáshoz.

Miért nem működik, amit mi gondolunk? Miért nem úgy reagált a másik, ahogy mi azt gondoltuk volna?  Sok mindent tudunk, tudatosan megtanultuk, de mégsem úgy cselekszünk. Tudom a jót, mégis a rosszat teszem, írta Pál apostol. Vajon miért van ez? Mennyire nevelhető az ember, és még megannyi kérdés, amire Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató megadta a választ.

Adottság és készség

Az érzelmek hálót alkotnak agyunkban, aminek alkotórészei ezer szállal kapcsolódnak egymáshoz. Ha azt akarjuk, hogy az emberben minőségi változás legyen, akkor az alkotórészek közti kapcsolatot kell megváltoztatni, mondta az előadó.  Hiába terelünk össze két embert nem lesz barát, a kapcsolat teszi őket azzá, az, ahogy érzünk. Felvetődik a kérdés, hogy az érzés tényleg alakítható?  Az adottság nem változtatható, de a készségek igen. Az ember mindössze 20 százalékban adott, az összes többi része készség. Ez automatikusan nem fogja azt jelenteni, hogy az alapadottság jó végkifejletet eredményez, és a rossz adottság pedig rosszat. Például Démoszthenész dadogott. Ezt tudva, biztos azt mondták róla kiskorában, hogy nem lesz jó szónok, pedig éppen ellenkezőjéről vált híressé.

 

Megismerés, felismerés, elismerés

A készségek változtathatóak, növelhetőek, nevelhetőek.  Az iskolában az oktatás elsősorban az értelmi megismerés készségére irányul.  „A mai ember problémája nem a tudás, hanem az emberi szív. Vagy átalakul az érzület, vagy elpusztul az ember”, idézte a neveléskutató Einsteintől.  
A kognitív készség, az értelmi megismerés belátással, magyarázattal fejleszthető, míg a többi készség csak élmények alapján, fejtegette Pécsi Rita.
„Az érzelmeket át kell élni, ez az érzelmi tanulás. Ha valamit átélünk, annak létrejön agyunkban a mintázata. Amit többször megtapasztalunk, az a minta bevésődik, megvastagszik, ami pedig nem ismétlődik, az ki is törlődik” – avatott be a tudományba az neveléskutató. Például, ha egy kisgyerek sokszor kéri kedvenc meséjét, megtanulja, melyik szereplő a jó, melyik viselkedését vegye át. Például a jóságos királyfiét és az irgalmas anyókáét. Másik jó tanulási módszer a dicséret, a pozitív érzet társítása egy tevékenység mellé. Amikor egy anyuka azt szeretné, ha a kisgyermeke már elindulna, bíztatja, hogy jó ez már így. Válaszul a totyogó nagyon hamar oda fog jönni hozzánk.
Krízis helyzetben nem ésszel, hanem a minták szerint döntünk, hangsúlyozta az előadó.  Ezért is mondják, hogy a gyerek a szülő hátát nézve nevelkedik, vagyis tőle veszi át, miként haragudjon felnőttkorában.

Érzelmi intelligencia részei

Az érzelmi intelligencia nagyon összetett. Beletartozik, miként tudjuk azonosítani az érzéseket. Ez a szituációs játékokkal sajátítható el, magyarázta a neveléskutató.  Nagyon hasznos, amikor a legkisebbek kutyaként mászkálnak, vagy éppen beleélik magukat abba, hogy ők a benzinkutasok.  Ezerféle érzelmet megtanulnak, kipróbálnak ezáltal.
Az azonosulás, az empátia, az együttérzés is része az érzelmi intelligenciánknak. Ha ezekben jók vagyunk, nem fog többé előfordulni az a helyzet, amikor azon csodálkozunk, amit a párunk reagált, amikor mi a legjobb szándékkal közelítettünk hozzá. Ahhoz is közelebb kerülhetünk, hogy valami érdek nélkül jó. Például rájöhetünk, hogy adni jó.
„Bármilyen hihetetlen a játék, a humor is készség, pedig azt mondjuk humorérzék” – világított rá Pécsi Rita. Nem igaz, hogy el van a gyerek, ha játszik, nekünk is ott kell ülnünk vele. Annyira alapvető mindenki számára a játék, hogy akinek ez az életéből hiányzik, akkor felnőtt korában primitív módon a szerencsejátékot, a flipper automatát kezdi el használni.

„A kíváncsiság, az érdeklődés, a nyitottság, a kapcsolatépítés, az indulatkezelés, a vágyteljesítés késleltetése, az egymásra figyelés, a nem szóbeli kommunikáció, az együttműködés, a stresszkezelés, a kritika-feldolgozás” – sorolta az érzelmi intelligencia további részeit az előadó.

Kováts Annamária

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 10 évvel, 10 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow