Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
„Annyira hiányzik az ölelés, hogy egymásnak ütközünk” PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 21. csütörtök, 19:03

A BeFogadó Kávéház terasza adott helyett ma Viczián Zsófia előadásának. „Alapvetően a Sylvester János Protestáns Gimnázium tanára vagyok, azonban cikkeket is szoktam közölni az Origo véleményoldalán, a komment.hu-n.” – mutatkozott be. Kiderült, hogy egy ide írt cikknek köszöntheti, hogy a Csillagpont szervezői felkérték arra, hogy a közelség-távolság szabályainak témájában tartson egy előadást.

„Kultúra a legtipikusabb magyarázat arra, hogyan kezeli az ember a teret, ami lényegében kommunikáció.”– kezdte Viczián Zsófia. Kifejtette, hogy a mai világban több szó esik a verbális kommunikációról, azaz a meggyőzésről. A nonverbális kommunikáció kevesebb figyelmet kap, de sokkal fontosabb, mint a verbális. Sok előnnyel rendelkezik: kultúrához nem kötődik, őszintébb. Hisz a „nonverbális fecsegés” alatt sok olyan információt osztunk meg a többi emberrel, amit nem akarunk, hogy megtudjanak. Ezeket az információkat, jeleket ösztönösen fogja az ember, de mindezeknek nem vagyunk tudatában.

Az előadó három T-s fogalmat jelöl meg és fejt ki: Tekintet, Tér, Tapintás. A Tekintet esetében egy bibliai jelenettel kezd: „Szenvedése idején, amikor megszólalt a kakas, Jézus ránézett Péterre. Jézus nem tudott mondani semmit, nem tudta megérinteni, így csak egy kommunikációs csatorna maradt: a tekintet. Péter pedig tudta, hogy vétkezett, ahogy Jézus ránézett.” A magyar hagyományokban kitüntetett szerepe van a szemnek, a szemmel verésnek és annak kivédésének. Más kultúrában megkülönböztetést és hatalmi viszonyokat is kifejez az, ahogy ránézünk valakire. A Tekintetnek van egy kettőssége: pozitív oldala – egymásba kapcsolódó szemek, szerelem, gyengéd érzelmek; negatív oldala – „farkasszemet néznek”, egyfajta agresszió, dominancia kifejezése.

A Tér felosztását először Edward T. Hole proxemika alapművében, a Rejtett dimenziók című könyvében fejti ki. Az előadónő felhívta a figyelmet arra, hogy a terek nem semlegesek, döntően meghatározza a szerepét a helyzet. Az ember maga is alakítja a teret, erre az aktuális sátorozást hozta fel példának, vagyis a barátok közelebb rakják egymáshoz a sátraikat, így elkülönülve a többi embertől. Itt megragadta az alkalmat, hogy az Észak-Amerikára kidolgozott térközszabályozás mértékeit felsorolja: 0–45 cm – intim zóna, 45 cm–120 cm – személyes, avagy a tánc zóna, 1,2 m–3,5 m – társasági, avagy a koktélparti zóna, 3,5m-től távolabb a nyilvános zóna. Ez a felosztás természetesen kultúrától, ezen belül az egyéntől is függ. Ha a térköz nincs összhangban az adott személyekkel, frusztrációt okoz, ilyen helyzet alakulhat ki például a liftben.

A Tapintás feltételezi, hogy az első és a második zónába kerül az adott személy. Az érintésnek is kettős természete van: pozitív, szeretet oldal – közelség, intimitás; negatív oldal – agresszivitás. A magyar kultúrában Viczián Zsófia szerint sok változás következett be az utóbbi időkben. A változás lényege az, hogy sokkal érintkezőbb lett a kultúra, közelebb jöhetnek és jönnek a dolgok. „Jézus tanításaiban is szerepel a Tapintás, hisz kézrátétellel gyógyított”– fejezte be gondolatát.

Itt kezdett bele a tanár és a diák kapcsolatának részletezésébe. Véleménye az, hogy a tanár a személyes–nyilvános zóna között mozog.  Erre a kapcsolatra rengeteg példát is hozott. Angliában például az óvodában nem lehet addig megérinteni a gyermeket, míg az nem ad rá engedélyt, a szülő taníthatja meg játékos módon a gyermeknek, hogy ki érintheti meg. Az USA-ban pedig feljelentette a gyermeket az óvó néni, mert a gyermek átölelte, és a feje hozzáért a kebléhez.

Végezetül kijelentette, hogy a sok konfliktus hátterében a nonverbális kommunikáció félreértése áll, mivel a társadalom a negatív oldalt veszi figyelembe. Emiatt is félnek az emberek a közelség, érintés visszaélésétől, ezért is szabályozzák annyira.

Írta: Géczi Dominika

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 10 évvel, 10 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow