Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
Kötény vagy kosztüm? PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 20. szerda, 22:13

Az örökzöld, de nem csak nőket érintő téma az anyaság vagy karrier dilemmája ma is kimeríthetetlennek bizonyult a Csillagponton. A kérdéskört boncolgató kerekasztal-beszélgetésen Kopp Mária orvos-pszichológus, Major Lívia a Jól-Lét Alapítvány munkatársa és Göndör Éva munkajogász vettek részt.

A nők eldöntik, hogy az anyaságot vagy karriert választják inkább, netán egyszerre mindkettőt. Mikor születik meg ez az elhatározás valakiben, és hogyan lehet jól dönteni, tette fel bevezető kérdését Mucsi Zsófia, a beszélgetés moderátora.

Változó családmodell

Húsz fiatal huszonnégy gyereket szeretne, de csak tizenhárom születik meg Magyarországon.  Hazánkban nagyon nagy a kívánt, tervezett gyerekszám és a tényleges megszületettek száma közti különbség, és ez nagy gond, hangsúlyozta Kopp Mária, orvos-pszichológus, a SOTE Magatartástudományi Intézet tudományos igazgatóhelyettese. Azt kell ösztönözni, hogy az összes tervezett utód megszülethessen. Ők ott jönnek világra, ahol a nők visszamehetnek a munkába, ahol mindenki szemében érték, ha valaki gyereket vállal. Ilyen például Franciaország, ahol annak a feltételeit is megteremtették, hogy fokozatosan térjenek vissza a munkaerőpiacra az anyák szülés után.

A pszichológus a családmodellek változását is az egyre kevesebb születésszám okaként jelölte meg. A XX. század közepéig a szülők választottak gyermekeiknek házastársat, míg ma szabadon döntünk párunkról szerelem alapján. Ez azt eredményezi, hogyha nem sikerül valakinek megfelelő korban „elkelnie”, akkor kényszerszinglivé válik, ami után egyre nehezebb lesz társat találnia.
Kopp Mária felhívta a figyelmet arra is, hogy ebben a „meglátni és megszeretni” modellben, a kulcsszó a megszeretni. Meg kell gondolni, vajon tényleg ismerem-e a másikat annyira, hogy rábízhatom-e magamat. Ezek azok a tényezők, amik mind befolyásolják a döntést, vállalunk-e gyereket.

Munka és gyermek

A kisgyerekes nők munkaerő piaci visszaintegrálásában vesz részt Major Lívia, a Jól-Lét Alapítvány munkatársa. Elmondta, hogy nehéz a munkát ugyanott folytatni, ahol a gyermekük születése előtt abbahagyták az anyák. Ennek feloldására a részmunkaidőben, távmunkában, távolról munkában vagy rugalmas munkaidőben való foglakoztatás jelenthetne megoldást. Így minden nő megtalálhatná azt az életformát, amit szeretne.  Ehhez szemléletváltásra lenne szükség hazánkban, állapították meg a szakértők. Míg Hollandiában hetven százalékban részmunkaidőben dolgoznak a nők, addig nálunk ez az arány mindössze négy  százalék.

Az apa szerepe

Göndör Éva, munkajogász, egyetemi adjunktus saját példájából kiindulva kijelentette, hogy a karrier összeegyeztethető az anyasággal, hiszen ő maga is három gyermek édesanyja, miközben ügyvédként is dolgozik. Szerinte a család fenntartása a férfi és a nő közös feladata, az apának is meg van a szerepe a gyereknevelésben.   Csak közösen lehet felvállalni a gyermekekkel járó felelősséget. Nem jó az apának sem, ha csak akkor látja fiát, lányát, amikor alszik, mert különben éjt nappallá téve dolgozik. Kiemelte, hogy ő sem tudott volna visszatérni munkájába, ha nem a férje lenne gyeden.

Kopp Mária ezt a gondolatot azzal egészítette ki, hogy Skandináviában az apának is kötelező a kisgyerekkel otthon maradnia egy ideig, nem csak az anyának. Nálunk rossz beidegződés, hogy a férj dolga eltartani a famíliát, míg a nőé a házimunka és a család. Ez a szemlélet, amióta kétkeresősek a családok, már nem állja meg a helyét.

A jövő

Mi lesz öt év múlva, vagy még később, tette fel a kérdést egy hallgató az előadóknak. Major Lívia abban látja a jövőt, ha minél több cég felismerné, hogy nemcsak termelők, hanem családbarát munkáltatók is.

Kopp Mária szerint a társadalmi kapcsolatok terén van nagyon sok teendők. Például nehezen tudjuk dicsérni a másikat, pedig ez az egyik legalapvetőbb egy kapcsolatban. A jó együttélés titka, hogy a másik pozitív oldalát erősítjük. Nem elég, ha lesznek megfelelő intézkedések, állami ösztönzők a gyermekvállalásra, ha egymás között nem tudunk jó kapcsolatokat kialakítani.

Attól még nem áll meg az élet, hogy csecsemő születik, nyomatékosította Göndör Éva. Az egész munkahelyének együtt kéne örülnie a szülőkkel az új jövevénynek.  Az anya így nem szakadna el teljesen. Jó lenne, ha visszahívnák a gyes, gyed ideje alatt is, hogy vegyen részt a tréningeken, közös ünnepségeken. De nem szabad elfelejteni, hogy a család az első. Végezetül Gyökössy Endrét idézte, aki azt mondta, hogy senki nem panaszkodott arra halálos ágyán, hogy bárcsak többet dolgozott volna.

Kováts Annamária

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 8 évvel, 1 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow