Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
Első sorban PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 20. szerda, 12:15

A Nikodémusok órája előadássorozat első alkalmán Ódor Bálint európai ügyekért felelős államtitkár-helyettes és Hámori Ádám, a Magyarországi Református Egyház európai uniós referense osztotta meg gondolatait az érdeklődőkkel. A rossz idő és a késői időpont ellenére szép számmal gyűltek össze olyanok, akiket érdekelt, milyen eredményeket hozott a magyar EU-elnökség, illetve mennyit profitált ebből református egyházunk.

Ódor Bálint szerint az elmúlt fél év a megfeszített tempójú munkáról szólt, de végeredményben megérte a befektetett energia. A nemzeti érdekek érvényesítése sok esetben sikerült, mindeközben pedig az integráció tagjai közötti viták során is konszenzusra tudtak jutni. „A legfontosabb, hogy végre mindenki odafigyelt ránk” – emelte ki az államtitkár-helyettes, aki egyébként nem először vesz részt a Csillagponton. Ennek köszönhetően sikerült több fontos kapcsolatot kiépíteni, ami felbecsülhetetlen értékkel bír. Véleménye szerint az elnökségi szerep betöltése után sem tér vissza a régi állapot, képviselőink érdekérvényesítő képessége tehát új szintre lépett.

Elnökségünk egyik legfontosabb feladata a közösség bővítése, illetve a csatlakozási tárgyalások lezárása volt. Ez Horvátország esetében sikerült, Bulgária és Románia schengeni övezetbe lépését pedig – közös megegyezés alapján – elhalasztották. A jövőbeni tervekkel kapcsolatban Ódor Bálint elmondta: „Nincsenek zárt kapuk, a nyitottság továbbra sem csökkent, azonban a feltételeket minden jelentkezőnek teljesítenie kell.”

Az uniós törvényhozásban jelen lévő keresztyén értékrendről az államtitkár-helyettes elmondta: „A közösség alapelvei jelentős részben erre alapulnak, azonban kevés politikus vállalja fel nyíltan elveit. A viták során viszont gyakran ideológiai összetűzések forrása a világnézet, ami a változó gondolkodásmódnak tudható be.”

Végezetül – a hallgatóság kérésére – az uniós romakérdéssel kapcsolatban elmondta: abszolút sikernek értékelhetjük a közösségi keretstratégia megszületését, amihez központi ellenőrzés is társul. Ezen belül az államok önmaguk alkotják meg saját szabályzatukat, ami szintén előrelépés az eddigiekhez képest.
Fotó: Szűcs Péter      A képre kattintva elérhetők a beszélgetésről készült képek

Hámori Ádám az EU keresztény gyökereinek helyzetét, kérdését taglalta. „Mindig felmerül az a kérdés, hogy miért értéksemleges az EU” – kezdte. A folytatásban kiderült, hogy a valóságban nem így van. Mivel az EU-szerződés 2. cikkelye alapvetően keresztény elveket tartalmaz. Az MRE EU-s referenseként az volt a véleménye, hogy a sajtó nem tudja jól átadni az EU lényegét és mély struktúráját. Azonban a mostani időkben a keresztény érdekek egyre jobban megjelennek az írott sajtóban.

A Lisszaboni Szerződés 17. cikkely szerint: „Elismerve identitásukat és különleges hozzájárulásukat, az Unió nyílt, átlátható és rendszeres párbeszédet tart fenn ezekkel az egyházakkal és szervezetekkel.” Véleménye szerint a cikkely leghangsúlyosabb szava a párbeszéd. A kezdeti időkben nem tudták, hogy kinek kivel kell ezt a párbeszédet lefolytatnia. Nem volt kijelölt személy sem az EU, sem az Egyház oldaláról. A párbeszéd szereplőinek személye hosszú hónapok során alakult ki. Eleinte csak hírből vagy kapcsolatok útján lehetett tudni, hogy kinek kit kell keresni.

A közönség tagjában felmerült kérdésként, hogy az említett párbeszéd ma hogyan is valósul meg. „Személyes vagy közvetlen párhuzam nincs” – emelte ki Hámori Ádám. Az Egyház bizonyos szervek útján tud kommunikálni. Kiemelte, hogy az Egyház sok és fontos javaslatot ad az EU-nak. Ebben a lezárult félévben tíz kérdés merült fel, amit az Egyház fontosnak tartott, és amelyhez hozzá akart szólni. Mindezek a javaslatok pozitív visszajelzéseket kaptak, mind Brüsszelben, mind Magyarországon. A javaslatok, kérések megfogalmazása elengedhetetlen a párbeszéd gördülékeny lefolytatásakor. Erre példát is hozott az előadó: „Ma már nem azt mondják a papok, hogy EU-s támogatásra lenne szükség a templom felújításához, hanem közösségi térbővítésre lenne szükség.” Mindezek mutatják, hogy ha valamit el szeretnénk érni az EU-ban, meg kell tanulnunk az általa használt nyelvezetet. Végezetül kijelentette: „Az Egyház a sportegyesületek után a második legtöbb embert megmozgató közösség.”

Írta: Bera Bálint, Géczi Dominika
Fotó: Szűcs Péter
 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 8 évvel, 1 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow