Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
Ciki Istenben hinni? PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 22. péntek, 16:46
Ismered önmagad? Milyen feladatai vannak az iskolapszichológusnak? Ezeket a témákat fejtegette nekünk Botos Imola, iskolapszichológus, pedagógiai szakértő, a Református Pedagógiai Intézet (RPI) munkatársa.

Mi a különbség a hit és a vallásosság között?

Ez az egyik legnehezebb kérdés, amit fel lehet tenni. Ha valaki vallásos, az főleg a viselkedésében nyilvánul meg: általában templomba jár, annak megfelelően él. Viszont, ha valaki hisz, az nem feltétlenül látható ilyen formákban.

Mitől válik kellemetlenné a „hívőség”? Mi lehet ennek a hátterében?

Szerintem elsősorban az önismeretre vezethető vissza, mikor valaki nem tudja felvállalni önmagát, a hitét. E mögött lehet önértékelési probléma, bizonytalanság: „Biztos vagyok én a hitemben? Tényleg az a jó, amiben én hiszek?”. Akadhatnak olyan kérdések, amikre még nem kapott választ, nem kutatott eléggé a Bibliában.

Hogy lehet reagálni, ha a valakit a hite miatt támadnak?

Ha biztos alapokon áll a hitünk, akkor nagyon fontos, hogy ha agresszióval jönnek, mi ne azzal válaszoljunk. Ezáltal úgyis csak magunkat minősítenénk, hisz az nem megoldás, ha átvesszük a másik viselkedésformáját. A vallásos embert alázat és szeretet jellemzi. Ha támadás éri, akkor fontos, hogy ne azzal válaszoljon, hanem szeretettel, és próbálja elmagyarázni a másiknak a hitét. Ezáltal talán ő is megérti, hogy miért viselkedik ennek megfelelően.

Miben nyilvánul meg az önismeret?

Ismerem az erős és gyenge pontjaimat. Ha valamit hibázok, akkor azt észreveszem, és megpróbálok azon javítani. Ez nem egyik napról a másikra alakul ki, és talán sosem ér véget ez az állandó folyamat. Mindig lesz valami, amit meg tudhatunk magunkról, és ha önmagunkat jobban ismerjük, akkor jobban el is tudjuk magunkat fogadtatni.

Ha saját magunkat jobban megismerjük, akkor könnyebben állunk másokhoz is?

Nagy probléma az, hogy vannak olyan helyzetek, amikor a másik emberre kivetítünk egy képet. Lehet, hogy ő nem is olyan, mint amilyennek elképzeltük, de azzal, hogy az általunk kialakított személyiséget rávetítjük, bonyodalmakat hozunk létre. Ha ezt a dolgot felismerjük, és megpróbálunk ellene tenni, akkor jobban meg tudjuk ismerni, hogy ki is az ember valójában. Nagyon fontos még, hogy a non-verbális jeleket is értelmezzük. Rengeteg mindent elárul valakiről a testbeszéde, a gesztusai, a mimikája, az arckifejezése, a testtartása. Érdemes tehát odafigyelnünk ezekre.

Kihez fordulhatunk, ha jobban meg szeretnék ismerni önmagunkat? Ki tud ebben segíteni?

Egy pszichológushoz, akár iskolapszichológushoz, akinek ezen a területen van tapasztalata. Lehetnek terápián belüli módszerek is, például a bibio dráma, a pszicho dráma. Ezek alkalmával szituációs játékokon, gyakorlatokon vehetünk részt. A játékok során megtudhatjuk, hogy mennyire bízunk meg az emberekben. Az alkalmakhoz egy beszélgetés is társul, amikor is következtethetünk az életünk eseményeire, hogy ahol és miért nyilvánul mega bizalom.  Egy kicsit vissza kell mennünk a múltba, és ha már tudjuk, akkor könnyebb megküzdenünk a problémákkal.

Ha valaki pszichológushoz jár, az azt jelenti, hogy elmebeteg?

Tévhit az, hogy aki elmegy pszichológushoz az őrült. Sajnos ez eléggé elterjedt a mai társadalomban. Egyszerűen csak van az életében egy olyan esemény, probléma, amivel nem tud egyedül megküzdeni. Ebben segít a pszichológus, hogy megpróbálja egy kicsit irányítani a történéseket, és együtt megtalálni a jó és hatékony megoldást. Nem tanácsot ad, mert a megoldásra mindenkinek magának kell rájönnie, ezzel is fejlesztve az önismeretét. A pszichológus abban segít, hogy a problémák megoldása mellett fel is tudjuk oldani azokat.

Orbán Anita

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 10 évvel, 11 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow