Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
Zöld csillag PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 20. szerda, 21:21

Környezetvédelemről, teremtésvédelemről, öko-gyülekezetekről, feladatokról és jövőbeli tervekről is szó esett az Öko sátorban lezajló „Zöld fű, zöld egyház” című beszélgetésen a Csillagpont második napján. Az eszmecserét Kodácsy Tamás, a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi lelkésze és Gyimóthy Géza környezetmérnök vezette, de a lelkes érdeklődök is kérdezhettek, illetve véleményt formálhattak.

Felelősséggel a teremtett világért

Isten ránk bízta a teremtéskor a minket körbevevő világot, és ezért felelősséggel tartozunk – emlékeztette a résztvevőket egy huszonéves nő a teremtés történetére. Kodácsy Tamás pedig felidézte Rási rabbi gondolatát a 12. századból, miszerint nemcsak a férfit, a nőt és a kígyót bünteti meg Isten a bűneset után, hanem van egy negyedik szereplő is, a Föld, mert tövist és bogáncskórót kell teremnie. „A Föld sorsa is egy az egyben hozzá van kötve ahhoz az emberhez, akinek egyébként a felelőssége, hogy erre a Földre vigyázzon, és megtartsa azt” – mondta Kodácsy Tamás. A teremtésvédelem tehát több, mint a környezetvédelem.

Ökotanács alakul

„Nem gondolom, hogy újat mondanék, ha azt mondanám, a huszonnegyedik órában vagyunk” – hangsúlyozta a lelkész. Így inkább gyakorlati lehetőségekről, és már működő külföldi példákról esett szó a fórumbeszélgetésen. Kodácsy Tamás a skóciai példát tartja Magyarországon követhetőnek, miszerint egy számos pontból álló modellt kell kidolgozni szakembereknek és lelkészeknek, amelyet pontról pontra – egy-egy gyülekezet lehetőségeit szem előtt tartva – meg lehet valósítani. De a modell elkészülése előtt is tehetünk a teremtett világ megóvásáért, erre lehetőség például az újrapapír használata a lelkészi hivatalokban, a petpalackok száműzése a szeretetvendégségekről, vagy olyan nagyobb beruházások, mint a templom szigetelése, vagy akár napkollektorral való felszerelése is. A modell megalkotása, illetve a Magyarországi Református Egyház teremtésvédelmi törekvéseinek megtervezésére és kivitelezésére megalakulóban van egy ökotanács – tájékoztatta a Csillagpontos érdeklődőket Kodácsy Tamás. A tanácsban lelkészeken kívül klimatológus, vízügyi szakember és környezetvédelmi szakember is lesz.

Fotó: Lengyel Zoltán

A változásokhoz azonban kevés lesz a tanács vagy néhány lelkes lelkész, az emberek szemléletének kell változnia – hangzott el a fórumon. Kodácsy Tamás felidézte egy skót lelkész történetét, aki egy éven keresztül minden vasárnap belefűzte prédikációiba a teremtésvédelmet. Nem hiába – Skóciába a második öko-gyülekezet lett a közössége. Mára Skóciában több mint 270 ökogyülekezet van.

Eredmények már most is vannak

A Dunaalmási Református Szeretetház Fogyatékosokat Ápoló-Gondozó Otthonában a napokban valósul meg egy napkollektoros fejlesztés, a beruházás 60 százalékát Európai Uniós illetve állami támogatásból, és 40 százalékos önrészből fedezték. „A református egyházunk fontosnak tartja azt, hogy a használati melegvíz-igényt ebben a gyermekotthonban 50 napkollektor segítségével elégítse ki” – mondta Gyimóthy Géza környezetmérnök, aki részt vett a megvalósult pályázat megírásában.
„Magyarországon néhány éve ünnepeljük a Teremtés Ünnepét, immáron ökumenikus módon, szeptember utolsó hetében. Idén az ötezer ember megvendégelése lesz a hét témája” – mondta Kodácsy Tamás. A programról, és az öko-gyülekzetekről még több információ a www.teremtesunnepe.hu honlapon található.

Hegedűs Márk, fotó: Lengyel Zoltán

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 8 évvel, 2 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow