Csillagpont

Református Ifjúsági Találkozó

csillagpont.parokia.hu
 
http://ttre.hu/hirek/keruleti/indul-a-csillagpont
 
http://www.tirek.hu/hir/mutat/33328/
 
Fél lábbal a világ tetején PDF Nyomtatás E-mail
2011. július 20. szerda, 21:18
"El kellett persze fogadnom a tényt, hogy innentől kezdve egy végtaggal kevesebb lesz, mégis a későbbi eredményeim bizonyították, hogy semmivel sem lettem kisebb” - vallott súlyos, életét megváltoztató balesetéről csillagpontos előadásában Erőss Zsolt, a Mount Everest első magyar meghódítója. Tíz év komoly szakmai tapasztalat után, nemzetközileg is elismert, profi hegymászóként sodorta le két társával Erőss Zsoltot a hegyről egy lavina. Mindkét lábát eltörték a lezuhanó hágóvasak, egyiket amputálni is kellett. Két hónapot töltött a rehabilitáción, újra megtanult járni majd ismét visszatért a hegyek közé csúcsot hódítani.

 

Oxigén nélkül, teherhordó segítség hiányában hegyet mászni komoly kihívás. Erőss Zsolt ilyen körülmények között hódított meg kilencet a világ tizennégy legmagasabb hegycsúcsa közül. Nyolcat ugyanúgy, mint a legtöbben, a kilencediket pedig, balesete után, műlábbal, mégis töretlen lelkesedéssel.


A Cafe El Mondóban tartott előadása elején kiderült, a mászást több lépcsőben kell elképzelni. Először megérkezünk az országba, majd bizonyos akklimatizáció után, nagyjából ötezer méteren elérjük az alaptábort. Innen indul a komoly munka. Lassan, körülbelül ezer méterenként küzdik magukat előre a hegymászók, kiépítik a magashegyi táborokat, aztán a csúcs alól néhány száz méterről indul a csúcstámadás. Ez csak a mászás egyik fele.

„A hegymászás nem csupán fizikai kihívás. Ha valaki a mai világban csúcsot akar hódítani, nem árt, ha az esztétikummal is törődik. A fénykép, a film világához is értenünk kell. Ez által az élmény nem csak a miénk lesz.”

A mászás gleccsereken, törmelékárakon vezet fölfelé. Kevés a levegő, a zöld szín gyakorlatilag teljesen hiányzik, ötezer méter felett, az élettani határt átlépve, a bioszféra is a jégre, a hóra és a kövekre korlátozódik. A szervezetnek nehéz hatékonyan dolgoznia, gyakori a fejfájás az emésztési probléma. Kötéllel kell mozogni, a veszély pedig valós. Lavinák, gleccserszakadékok nehezítik a mászók dolgát.

„A hegymászás kaland. Élmény fizikailag és lelkileg egyaránt. Fontos, hogy az ember az egész mászást valami mögé odatehesse. Ezért van az, hogy amint fölértünk, kifeszítjük a magyar zászlót és lefényképezzük. Így már az egész nemzetünk sikere mindez. Nem pedig csak azé a négy-hat-nyolc emberé, aki feljutott.”

Sokak fejében a hegymászás a fokozottan veszélyes sportok között szerepel. Ezt bizonyítja Erőss Zsolt esete is, akinek a balesete olyan szituációban történt, amiben elméletileg nem lett volna szabad.

„Egy könnyű expedíció volt. Lavinaveszély nem volt, a terep sem volt vészes. Mégis lesodort minket a hó, mindkét lábam eltört. Egyik társam nyakcsigolyája megrepedt, a másik szerencsére megúszta sérülés nélkül.” 

Két hónap után mégis visszatért a mászáshoz. Barátai komoly segítségével felépült, egy ortopédiai cég támogatása révén pedig a műláb-gyártás is biztosított volt. Mászótársai a tavaszra tervezett expedíciójukat elhalasztották őszre, így próbálták motiválni Zsoltot. A kitartás pedig meghozta eredményét. Kilenc hónappal a sérülése után ugyanis ismételten egy nyolcezer méter fölötti csúcs meghódítására tett kísérletet, mégpedig teherhordók és oxigénpalackok nélkül. Az őszi csúcstámadás sajnos a fokozott lavinaveszély miatt elmaradt, hétezer-egyszáz méterről vissza kellett fordulniuk. A kísérlet azonban már elég volt ahhoz, hogy Zsolt felismerje: „A kitartás, a tűrés és az akarat meg fogja hozni eredményét.”


Minderre pedig a 2011-es, tavaszi expedíció a bizonyíték. Ez egy nehezebb feladat volt, ugyanis ezen a csúcson (Lotze, 8516 m) magyar még nem járt. A felkészültség, az akaraterő és a kitartás meghozta eredményét.

„Izzadt a csonkom. Folyamatosan törölgetni kellett, de legalább ilyenkor pihenhettem. A láb, már túljutva a fejlesztésen, mindössze egy könnyű rugóból állt, amire lábfejet és hágóvasat is tudtam csatolni. A lavinaveszély itt is magas volt, mégis megpróbáltuk. Jól kezeltük a dolgot és sikerült feljutnunk.”

Az előadása végén Erős Zsolt a testmozgás jelentőségét hangsúlyozta, amely számára is fontos volt a hatalmas trauma feldolgozásában.

„Fontosnak tartom, hogy mozgással teli, aktív életet éljünk. Ettől színesebb, gazdagabb lehet világunk. Számomra is nagyon fontos volt, hogy a baleset után aktívan nekiálljak a munkának, ezzel elkerülve azt, hogy érdektelenségbe fulladjak. El kellett persze fogadnom a tényt, hogy innentől kezdve egy végtaggal kevesebb lesz, mégis a későbbi eredményeim bizonyították, hogy semmivel sem lettem kisebb.”

Szűcs Péter, fotó: Lengyel Zoltán

 

Csevegő

A legutóbbi üzenet 8 évvel, 2 hónappal ezelőtt született.
 • [Benedek] : Él még a chat?
 • [Zsolt] : Köszönjük! Szép Hétvégét! Á&B!
 • [Tamás] : Az új honlapot megnézhetitek itt: http: // csp.reformatus.hu /. Nemsokára mindenkit átirányítunk oda.
 • [Dr Dávidh : Szeretettel várjuk a Főiskolán a Csillagponton résztvevő fiatalokat! testvéri szeretettel,dávidházy Gábor és Családja
 • [Tamás] : Április második felében indul a regisztráció, tehát most már bármelyik pillanatban elindulhat. Lesz új honlap is, fel fog tűnni :).
 • [bianka] : mikor lehet regisztralni?
 • [Tamás] : Más fesztiválokhoz hasonlóan zuhanykonténerek lesznek elhelyezve a tábor területén viszonylag egyenletesen. (2011-ben néhány helyen feltorlódtak reggelenként a zuhanyásra várók, úgyhogy most többet rendelünk.) Meleg víz lesz, a szauna és a jacuzzi sajnos kimaradt az idei költségvetésünkből. Cserébe más fesztiváloktól eltérően változatos lehetőségeket kínálunk a lelki megtisztulásra is ;).
 • [Tamás] : A csillagpont alapvetően sátrazós. A kevés fedett szállás a mozgássérültek, vakok, idősebb meghívott előadók és azok részére van fenntartva, akik egészségügyi okokból nem tudnak sátorban aludni.
 • [Zsolt] : Köszönöm a gyors választ! Á&B!
 • [Zsolt] : Milyen fürdési opciók lesznek? Egyeltalán milyen tisztálkodási körülmények várnak!!?
 • [Zsolt] : A honlap nem szól arról a fontos tényezőről ami a sátorlakok ill. "épületesek" tehát a részvevők alapvető szükségleteit boncolgatja:
 • [Zsolt] : Ismét Szerbusztok!
 • [MMiklós] : Az IFJ-GY-13-B pályázattal lehet vmit kezdeni, hogy az ifiseknek (még) olcsóbb legyen
 • [Tamás] : Zsolt, Zoli: Az internetes regisztráció várhatóan április második felében nyílik meg. A helyszínen is lehet regisztrálni, de ott már drágább, illetve étkezést csak előzetesen lehet rendelni. Ezen kívül a helyszín adottságai miatt most csak 4500 főnek tudunk helyet biztosítani, szóval ha biztosan szeretnél beférni, javasoljuk az internetes regisztrációt.
 • [Tamás] : Szügyi: Nem tudom a pillanatnyi állást, mert a szolgálati lehetőségek elég gyakran változnak. Majd rákérdezek, de szerintem gyorsabb, ha közvetlenül írsz a csillagpont @ reformatus.hu címre. Amit most épp tudok, hogy a kamaszprogramhoz szükség lenne néhány lelkes jelentkezőre.
 • [Zoli] : hol lehet regisztrálni? :)
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok, megtanulom kezelni ezt a cuccot:
 • [Zoli] : Áldás, békesség, sziasztok,
 • [Zsolt] : Jól értem? A 2013-as Csillagpontra nem kell regisztrálni!? Csak helyben jegyeznek fel, mint résztvevő és már el is foglalhatom a sátorhelyem?! Ill.az étkezési jegyet is ott válthatom meg? Köszönettel! Á&B!
 • [Zsolt] : Szerbusztok!
 • [Szügyi] : szólgálatra
 • [Szügyi] : Érdeklődnék, hogy a regisztrációra van-e még hely?
 • [Tamás] : Bréking: Továbbra is, illetve újra lehet kiscsoportvezetőnek/rendezőnek jelentkezni. Írjatok a csillagpont@reformatus.hu címre.
 • [Tamás] : Gábor, Gyula: A gyermekkertbe még jelentkezhetsz február 27-ig, tudnivalók itt: reformatus.hu/lap/ifi/mutat/7806/. Ha jól tudom, a többi határidő már lejárt, kiscsoportvezetőnek január 31-ig, lelkigondozónak február 15-ig, rendezőnek és regisztrációs önkéntesnek február 20-ig lehetett jelentkezni. Ha a rendező vagy regisztrációs szeretnél lenni, talán még van rá esély, küldj egy e-mailt a csillagpont@reformatus.hu-ra.
 • [Tamás] : Gáspár: Én is voltam a téli táborban, nekünk holnap lesz a pótkiválasztás. Ha jól tudom, 33-an voltunk, akiknek nem volt jó az eredeti időpont, és van, akinek még a holnapi sem lesz jó és velük is elbeszélgetnek valamikor. Nem annyira rugalmatlanok a szervezők, mint gondolod, csak az ilyen esetekben írni kell nekik. És amúgy a csillagpont@reformatus.hu címen jóval gyorsabban eléred őket, mint itt a csevegő dobozzal.
 • [Gyula] : hogyan jelentkezhetek segítőnek?,
 • [Gyula] : Hogyan lehet jelentkeznem segítőnek????
 • [karsai gáb : hogy lehet önkéntesnek jelentkezni
 • [Balázs Koc : nem tudok részt venni !!!!
 • [Gáspár] : Kedves szervezők! A február 9-i elbeszélgetés időpontja a potenciális kiscsoportvezetőkkel Budapesten vagy Debrecenben nagyon szerencsétlenül sikerült. Február 7-10 között lesz a MEKDSz Téli Tábor Egerben, és ez sok potenciális jelentkezőt visszatarthat. Én már \"kiöregedtem\", ha lenne más időpont a meghallgatásra, akkor sem jelentkeznék, de szerintem sokakat tarthat ez vissza. 2005-ben a kiscsoportvezetők jelentős része a MEKDSz-ben is aktív volt...
 • [Hajni] : A Dícsérem Neved 1. esben és MeKDSz énekeskönyben cakk-pakk benne van
 • [TBHLbDbkwup : mTdWgqnTwOvKQMA
 • [mmnsDZCYuQk : CzHCEpsiNBLSsJavjd
 • [zizz] : idén is lesz gyerekkert?? csúcs volt ott lenni :)
 • [CfeAkHdlRv] : EsNWXpdd
 • [Tamás] : nyul: Keress rá google-lel, jópár helyen fent van. (IQ: Ide nem lehet linket beszúrni, túl sok vele a visszaélés.)
 • [IQ FIGHTER] : ...
 • [nyul] : a csillagpont énekfüzetében az ' ATYÁM KÉT KEZEDBEN' című ének megtetszett nekem, hol találhatom meg a szöveget??? XD
 • [nyul] : jó ez az oldal, mert könnyen használható!!!
 • [Tamás] : További infó: www.reformatus.hu/mutat/7096/
 • [Tamás] : Rákérdeztem és nyilvános :). Szóval Mezőtúron lesz a következő csp.
 • [Tamás] : Neked is csak ugyanazt tudom írni, mint Zsófinak egy órája :).
 • [Szilvi] : és akkor lehet tudni, hogy hol lesz 2013 Csillagpontja?
 • [Tamás] : Igen, megvan a helyszín :). De a legutóbbi hírlevélbe valamiért nem került be, úgyhogy majd rákérdezek, hogy nyilvános-e már.
 • [Zsófi] : ...és hol lesz? Azt lehet már tudni? :)
 • [Tamás] : Idén nem lesz, mert csak két évente van. Legközelebb 2013. július 23-27. között lesz csillagpont.
 • [függöny] : mikor lesz az idei csillagpont?
 • [Tamás] : Bea: júli 18–22. között lesz az evangélikus testérrendezvényünk, a Szélrózsa Fonyódligeten, illetve júni 29. – júli 1. között a Rend fesztivál Székesfehérvárott. Ha addig sem bírod ki közösségi élmény nélkül, nézz be az egyik egyetemi gyülibe (a legtöbb nagyvárosban van ilyen).
 • [bea] : :)
 • [bea] : jujj de nagyon hianyzik a Csillagpont:)

 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow